Yeni Sayfa 1

Türkiye Almanya Evden Eve Nakliyat ile ilgili bu bloğumuzu okurken uluslararası taşınmalarda prosedürler nedir ne gibi evraklar gerekir vb. bilgilere ulaşacaksınız.

Yurtdışına taşınmak gerekli prosedürleri bilmediğiniz durumda zahmetli ve pahalı bir süreç olabilir. Sizin için ekonomik ve basitleştirilmiş bir taşınma sürecinin nasıl olacağını bu yazımız ile paylaşacağız.

Türkiye’den Almanya’ya taşınmaya karar verdiniz ya da çeşitli nedenlerden ötürü taşınmak zorundasınız. Götürmek istediğiniz eşyalarınızı satın aldınız veya evinizdeki kullanılmış eşyalarınızı götürmek istiyorsunuz.

Taşınmanız için her şey hazır. Peki uluslararası taşınmalarda ne gibi evraklar gerekli, nasıl bir prosedür izlenir biliyor musunuz?

 Öncelikle şunu belirtelim ki yurtdışına taşınma süreci yurtiçi taşınmalara göre çok farklı ve bir sürü teferruatı olan bir taşınma şeklidir. Yurtiçi taşınma sürecinde herhangi bir resmi evrak ile işlem yapmamız gerekmezken,

yurtdışına taşınırken çeşitli evraklar hazırlamamız gerekmektedir.

Her bir vatandaşın hayatı boyunca bir defaya mahsus olmak üzere eşyalarını yurtdışına götürme ve getirme hakkı bulunur. Buna

uluslararası literatürde PERMİ HAKKI denir.

PERMİ HAKKI bulunan kişi ev eşyalarını yurtdışına rahatlıkla götürebilir veya getirebilir.

Peki ev eşyalarına gümrükte ekstra bir vergi ödenir mi?

Uluslararası taşınmalarda iki durumda karşı taraf gümrüğünde herhangi bir ücret ödemezsiniz.

Birincisi eğer taşınacağınız ülkenin vatandaşlığına sahipseniz ek bir ücret ödemek zorunda kalmazsınız.

Şunu da belirtelim ki, taşınacağınız ülke vatandaşlığı kendi adınıza veya eşinizin adına olabilir. 

İkincisi ise bu ülkeye taşınmanızın bir mecburiyet dolayısı ile gerçekleşecek olması durumunda.

Bu mecburiyet iş, evlilik gibi durumlar için geçerlidir ve bunun evrak üzerinde ispatlanması gerekir.

Bu iki durumun sağlanamaması durumunda, gümrük, eşyanız için belirlenen raiç bedel üzerinden KDV isteme hakkına sahiptir.

Yukarıdaki şartları sağlamanız durumunda nakliye firmamıza vereceğiniz bir vekalet ile belirtilenler dışında ne adı altında olursa olsun hiç bir ekstra masraf veya vergi olmadan eşyalarınız adresinizden alınır ve adresinize

kadar garantili olarak kapınıza teslim edilir.

Yılların deneyimine sahip firmamız sizler için en ekonomik şekilde taşınma sürecinizi yönetmektedir. Bununla ilgili sizleri yönlendirmekte ve size pratik yöntemler sunmaktadır.

Bunlar dışında merak ettiğiniz veya sormak istediğiniz herhangi bir konu hakkında talep bırakabilir veya bize ulaşabilirsiniz.