Türkiye'den Almanya'ya Taşınmak

 

Türkiye'den Almanya'ya Taşınmak: Türkiye'nin herhangi bir bölgesinden Almanya'nın bir bölgesine taşınmak istediniz? Bunun nasıl olacağı konusunda pek bir fikriniz yoksa bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz...

Öncelikle uluslararası taşınmalar nakil olarak normal şehirlerarası taşınmalara benzese de gümrük mevzuatı ve evrak işlemleri sebebiyle çok farklı prosedürleri olan bir işlemdir.

  

Yurt dışına her bireyin mevzuat gereği hayatı boyunca sadece bir defa ev eşyalarını(zati eşya) taşıma hakkı vardır Buna Permi hakkı denir.Bu taşıma hakkı dışında taşıma yapılamaz mı?tabiki yapılabilir fakat taşınacak eşyaların raiç bedeli üzerinden gümrükte bir vergi ödenmesi zorunluluğu ortaya çıkar.

Permi hakkı olan şahıs yani daha önce ev eşyasını taşımamış olan kişininde bu taşınmayla ilgili geçerli sebepleri olmalıdır. Yurt dışı vatandaşlığı olması veya taşınma için bir mecburiyetinin olması gerekir

 

 


 

 

Türkiye'den Almanya'ya Taşınmak

 

Turkiye’den nakli yapilan zati esya icin Avrupa Birligi gümrükleri eşyanın gümrük ve KDV ücretinden muaf olması için 2 şart arar :

1. Esyanin sahibi kişinin teslimat ülkesi vatandaşlığı

2. Eşyanın bir mecburiyet dolayısıyla naklinin ispat edilmesi (iş, evlilik vs)

Bu iki sarttan herhangi birinin saglanamamasi durumunda,gumruk belirlenmis olan mal bedeli uzerinden %18 kdv ucretini ve ort.150-200 euro gumruk isleml bedelini tahsil yoluna gider. Iki sarttan herhangi birinin saglanabilmesi durumunda,CMR Konvensiyonu geregi ‘’permi hakki’’ndan dogan yasal hak ile gumruk her kisi icin sadece bir defaya mahsus olmak uzere,islemleri ucretsiz olarak yapmak durumunda oldugu gibi KDV den de muaf olunur. Zati esya yuklerinde,yurtdisi gumrugu esya sahibini esyanin basina islak imzali onay icin davet edebildigi icin,islemler esyanin teslim adresine en yakin ic gümrükte yapilmaktadir.


Türkiye'den Almanya'ya Taşınmak ufak tefek farklılıklar dışında Avrupanın herhangi bir ülkesine taşınmakla aynı prosedürlere sahiptir.Bu bilgileri göz önünde bulundurarak taşınma işlemini konusunda uzman bu işi daha önce defalarca yapmış olan bir ekiple çalışmanızı şiddetle tavsiye ederiz.Zira Evrak üzerinde yapılacak herhangi bir eksik yada bir yanlış.Eşyanızın aylarca Gümrükte kalmasına sebep olabileceği gibi cebinizden ekstra dan fazla para çıkmasına da sebep olacaktır.Konusunda uzman kadrosuyla evdenevetransport  her türlü paketleme,gümrükleme.depolama.nakliye v.b ihitiyaçlarınız için sizin hzmetinizdedir.