Türkiye'den Belçika'ya Mobilya Getirmek

Türkiye'den Belçika'ya Mobilya Getirmek: Türkiye son yıllarda mobilya sektöründe de büyük ilerlemeler kaydetti. Çeşitlilik ve fiyat avantajlarından yararlanarak yurt dışındaki evinize çok avantajlı mobilyalar getirme hakkınız var. Mobilyaları aldınız, peki sonraki adımları biliyor musunuz?

İlk olarak, uluslararası ticaret yapmak için bir şirket kurmanıza veya bir şirket olmanıza gerek olmadığını bilmelisiniz. Zoll vergisini ödeyerek her türlü ürünü bireysel olarak alabilirsiniz. Elbette, sürekli alım-satım yapıyorsanız, bir şirketinizin olması gereklidir.


Türkiye'den aldığınız ürünler için gümrük mevzuatına uygun bir ihracat deklarasyonu sunmanız gerekmektedir. Bu deklarasyonu, ürünü satın aldığınız firma veya ihracat yetkisi olmayan bir yabancı ticaret şirketi hazırlayabilir. Bu deklarasyonla yükleme yapılan taşıma aracı Türkiye gümrüklerinde mühürlenir. Bu mühür, varış ülkesi gümrüğüne girilene kadar hiçbir transit ülke tarafından açılmaz. Varış yerinde mührü açmak için Türkiye'de hazırlanan deklarasyonun kapatılması gerekmektedir. Bu deklarasyonun kapatılması için önce bahsettiğimiz gümrük vergisi ödenmelidir. Bu vergi, fatura bedeli üzerindeki %21'e tekabül eder. Örneğin, 1000 Euro'ya mal olan bir ürün için KDV 210 Euro olacaktır.

Türkiye'den herhangi bir ürün için, nakliye masraflarının dışında, aşağıdaki gibi ek masraflarla karşılaşacaksınız:

1. Türkiye'deki Gümrük Bildirimi Açılışı: Genellikle ürünü satın aldığınız firma tarafından yapılır, ancak her firmanın bir ihracat yetkilisinin olmadığını göz önünde bulundurarak, bir yabancı ticaret firmasının belgeleri hazırlaması gerekebilir. Bu işlem yaklaşık olarak 100-150 Euro tutarında bir maliyetle gerçekleşir.

2. Yurtdışı Gümrük İşlemleri ve Vergiler: Burada, Türkiye'de açılan bildirimin kapatılması için yurtdışında bir gümrük firmasına vekalet vermeniz gerekecektir. Bu işlemlerin maliyeti yaklaşık olarak 150-200 Euro arasındadır. Bunun yanı sıra yukarıda bahsedilen %21'lik gümrük vergisi ödenmelidir.

Özetle, Türkiye'den aldığınız her ürün, şirket olsanız da birey olsanız da mutlaka gümrüğe tabidir ve bu işlemler tamamlanmalıdır. Ürünlerinizin çeşitliliği ve fiyat avantajı göz önüne alındığında, ürünlerinizi Türkiye'den mi getireceğinizi yoksa bulunduğunuz ülkeden mi temin edeceğinize tamamen siz karar verirsiniz. Gerekli işlemleri yapmak için ailemiz olarak buradayız.