Türkiye'den Fransa 'ya İnşaat Malzemeleri Getirmek


 

Fransa’da yaptığınız inşaatınız veya eviniz için Türkiye’den malzeme nasıl alınır, nasıl getirilir, gümrük mevzuatı nedir, nakliye ücreti ve vergiler nasıl hesaplanır konularına Türkiye'den Fransa’ya inşaat malzemeleri getirmek başlıklı yazımızda değineceğiz.

Türkiye'den Fransa'ya inşaat malzemeleri getirmek istediğinizde ürünlerin nasıl tedarik edileceğinden  ziyade  bu ürünlerin Fransa ‘ya nasıl getirileceği ve bu işin maliyetinin ne olacağı  kafanızı karıştırabilir.

Evinizin yapımı sırasında ihtiyaç duyduğunuz fayans­­, parke, ev kapısı , mobilya aksamları, klozet, banyo, pimapen v.b tüm malzemeler (yanıcı, patlayıcı olmamak kaydı ile)ve evinizin içinde ihtiyaç duyacağınız mobilya,aksesuar mutfak eşyası gibi bütün eşyaları  dünyanın herhangi bir yerinden alabileceğiniz gibi Türkiye’den de rahatlıkla alabilirsiniz. Aldığınız bu ürünleri Fransa’ya getirebilmeniz için firma olmanıza gerek yoktur. Eğer  bu işi sürekli yapmayacaksanız  ve  her ay malzeme almayacaksanız tabi. Sürekli olan alımlarda  ticaret kapsamına girer ve firma olmanız gereklidi

Ürünleri aldınız nakliye için fiyatlandırma nasıl yapılır?

İnşaat malzemeleri özellikle fayans, taş, pimapen gibi malzemeler tonajlı yükler oldukları için fiyatlandırma hacim üzerinden değil de yükün ağırlığı üzerinden yapılır. Bunun sebebi Avrupa Birliği ülkelerine  karayolu ile yük taşıyan tırların istiap haddinin ort. 21 tonla sınırlandırılmış olmasıdır.

Malzeme alırken aldığınız yerden ürünlerin tonajını ve m3 ünü hesaplatırsanız  fiyatlandırma açısından çok faydası olacaktır.

Kara nakliyesinde hacimli veya özellikleri dolayısı ile istiflenemeyen malların navluna esas kg karşılıkları 2 kurala göre belirlenmektedir.

          Hacim hesabı                             Yükleme metresi hesabı

          1 m3 = 233 kg                            1 LDM (Lada metre) = 1500 kg

Durumu bir örnekle izah edecek olursak;

Örneğin 600 m2 fayans 10 adet daire kapısı 1 adet çelik kapı ve 200 m2 parke aldınız, nakliyesi ve vergisi ne kadar olur?

600 m2 fayans yaklaşık 6 ton olacaktır.Bunun hesaplaması tonaj üzerinden 6000 kg / 233 =25 m3

10 adet daire iç kapısı ort = 5 m3

Çelik kapı    =1m3

Ve parke yaklaşık =2 m3 olarak hesapladığımızda yaklaşık 33 m3 yükümüz var demektir.

Nakliye  birim fiyatları Fransa’nın bölgelerine göre değişmekle birlikte 90-120 euro arasındadır.Bölgeniz 90 euro luk kısımda ise 33 x 90 =2970 euro olacaktır…


Gümrük işlemleri maliyetleri nelerdir?

Türkiye'den Fransa'ya inşaat malzemeleri getirmek istediğinizde istisnasız gümrüğe tabi olursunuz. Bu durumda Fransa gümrüğü mal(Fatura)bedeli üzerinden 20 % kdv yi gümrükte tahsil eder.

Bunun yanında eğer ihracat işlemlerini kendiniz yapacaksanız Türkiye’de 100 ve Fransa Gümrüğünde ortalama 200 Euro civarında gümrük işlemleri için bedel ödenir.

Yukarıda verilen fiyatlar ortalama fiyatlardır ve fikir edinme amaçlı verilmiştir.Net fiyat almak için Lütfen bizimle irtibata geçiniz.

www.evdenevetransport.com